آیا آماده اید که سایتتان را آپدیت کنید؟ شروع سال زمان خوبی برای بازبینی وب سایت و طراحی آن و تشخیص تغییرات مورد نیاز میباشد.
از عملکرد سایت گرفته تا رنگ و تایپوگرافی، سال ۲۰۱۷ سال ایده های جدید و مفاهیم تصویری جدید میباشد. اگر میخواهید مروری هم بر ترندهای سال ۲۰۱۶ داشته باشید به مقاله ما در همین مورد مراجعه نمایید: روندهای جدید طراحی سایت ۲۰۱۶
ترندهای طراحی وب سایت سال ۲۰۱۷

۱٫ گرادیان

با وجود اینکه در چند سال گذشته استفاده از گرادیان ها کم شده بود و حضور آن ها در طراحی سایت ها کمرنگ بود، امسال باز هم به قوت قبل به دنیای طراحی سایت بازخواهند گشت. اما این بازگشت با رنگ های مات خواهد بود.
در گذشته گرادیان ها به صورت کم و با حجم کوچک استفاده میشدند ولی حالا گرادیان ها بزرگ، مشخص و به رنگ های مختلف هستند.

رایج ترین نوع استفاده از گرادیان، یک گرادیان ۲ رنگ بر روی یک عکس است. این کار تکنیک خیلی خوبی است برای بهبود ظاهر یا جذاب تر کردن یک تصویر نه چندان جذاب. همچنین بدون استفاده از عکس میتوانید با استفاده از گرادیان در پس زمینه توجه کاربر را جلب کنید.
۲٫ تصویر و صدا

افراد روز به روز بیشتر به تماشای ویدئوها چه ویدئوهای کوتاه در یوتیوب و چه فیلم های بلند تمایل پیدا میکنند. وب سایت ها هم میتوانند از این ویژگی و امتیاز با قرار دادن یک ویدئوی تمام صفحه در صفحه اصلی وب سایتشان استفاده نمایند. (atuo-play بودن یا نبودن ویدئو تفاوت چندانی ندارد).

در استفاده از این آپشن نهایت دقت را داشته باشید. امکان فعال یا غیرفعال کردن صدا را برای کاربر فراهم کنید تا در صورت نیاز صدای ویدئو را قطع کند(این ترندی است که ممکن است سخت گسترش پیدا کند یا رایج شود ولی در صورت ترکیب درست تصویر و صدا میتواند بسیار زیبا و تأثیرگذار باشد).
۳٫ واقعیت مجازی

در مورد واقعیت مجازی به عنوان یک عنصر طراحی سایت در سال ۲۰۱۷ بسیار صحبت شده است که ما هم در مقاله “تأثیر واقعیت مجازی بر دنیای طراحی سایت” به آن اشاره کردیم. با وجود دستگاه های بیشتر در بازار با قیمت های مناسب تر، پیش بینی میشود که واقعیت مجازی رواج بیشتری پیدا کند. در واقع در ابتدا احتمالاً بیشتر طرفداران بازی های دیجیتال از این مسئله استقبال میکنند ولی به تدریج این احتمال هست که بین عموم رایج شده و برای بازاریابی و کاربردهای دیگر استفاده شود.
پس بهتر است برای طراحی سایت هایی با این قابلیت آماده باشید. سایت هایی که حتی بدون نیاز به وسیله خاصی قابلیت ایجاد تجربه واقعیت مجازی را داشته باشند. برای مثال وب سایت هایی با ویدئوهای ۳۶۰ درجه و افکت های ۳ بعدی
۴٫ پارالاکس به میزان بیشتر

اسکرول پارالاکس جزء ترندهای بسیار رایج در سال ۲۰۱۶ بود و طراحان بسیاری از آن در وب سایت های خود استفاده کردند. در سال ۲۰۱۷ هم این ترند با افکت های بهتر و حتی تأثیرگذارتر و قوی تر از گذشته ادامه پیدا خواهد کرد. هر چه حرکت ها در اسکرول پارالاکس حقیقی تر و به واقعیت نزدیکتر باشد بهتر است.
۵٫ صفحه های خانه بسیار بسیار ساده

طرح های پیچیده و صفحه های اصلی شلوغ که زمانی محبوب بودند کم کم از بین خواهند رفت. ترجیح طراحان در سال ۲۰۱۷ طراحی صفحه های homepage ساده با تنها یک یا دو کلمه نوشته بر روی صفحه خواهد بود.
نگران سئوی اینگونه صفحه ها نباشید زیرا معمولاً مقدار زیادی از اطلاعات و محتوا در صفحه قرار گرفته است که با اسکرول کردن صفحه مشخص میشوند. عادت های کاربران وب در حال شکل دهی به ترندها هستند. امروزه کاربران خیلی بیشتر علاقه به اسکرول کردن کردن صفحه دارند چه در موبایل چه در دسکتاپ و همین باعث میشود که طراحی صفحه های اصلی سبک تر با فضای بیشتر و تنها یک متن یا تصویر یا ویدئوی جالب توجه در آن ها رایج تر شود.


تنها به یک نکته در طراحی این صفحه ها دقت کنید، سعی کنید در عین حفظ سادگی اطلاعات را به گونه ای به کاربر منتقل کنید که جذب شده و برای دیدن مطالب بیشتر اسکرول کند.
۶٫ الگوهای جدید در راهبری سایت ها


راهبری (منو) حتماً نباید بالای صفحه باشد. از منوهای مخفی گرفته تا منوهای جانبی در کنار صفحه یا پایین صفحه اینها در سال ۲۰۱۷ رایج خواهند بود(البته در هر صورت باید محل راهبری مشخص باشد تا کاربر بتواند آن را به راحتی پیدا کند).
۷٫ پالت رنگ های خنثی

با اینکه دو سال گذشته رنگارنگ ترین وب سایت ها را در طراحی ها دیدیم، امسال این روند تغییر کرده و وب سایت ها به سمت رنگ های طبیعی تر و خنثی تر میروند.
رنگ های سبز، بژ و توناژهای خنثی را در پروژه های طراحی سایت بیشتر خواهید دید. پالت های رنگ بیشتر از رنگ های طبیعی گرفته شده و دیگر شاهد رنگ های مصنوعی و خیلی روشن و رنگ های نئونی نخواهیم بود.
۸٫ تایپوگرافی دلخواه

نوشته های بزرگ و bold هیچوقت از مد نمی افتند. این یکی از ترندهایی است که به نظر میرسد روز به روز بهتر شده و گسترش پیدا کند. با وجود تعداد زیادی فونت وب که پیوسته در حال افزایش هستند، طراحان در استفاده از تایپوگرافی ریسک بیشتری میکنند و نوشتار های خلاقانه تر و جذاب تر را به کار میبرند.

کاربران هم از دیدن تایپوگرافی های همیشگی در سایت ها خسته اند. پس استفاده از تایپوگرافی های جدید وب سایتتان را متمایز میکند ولی در نظر داشته باشید که از هر فونت و هر سبکی که استففاده میکند در هر صورت نوشته ها باید خوانا باشند.